Prehrana mačića - zašto je pravilna i optimalna prehrana toliko važna?
Mačići
Prva godina života mačića je faza u kojoj vaš ljubimac doživljava brz rast i razvoj i tijekom tog vremena se kod mačića mogu primijetiti mnoge tjelesne i psihičke promjene. To je ključni trenutak u kojem mačke nauče kako se ponašati kod kuće, kako se družiti s ljudima i drugim životinjama te kako naučiti nove trikove i potrebne vještine. Tijekom prvih dvanaest mjeseci svog života mačići se mogu drastično promijeniti - rastu, dobivaju na težini i sazrijevaju pred vašim očima.
Kako hraniti mačiće?
Probavni sustav mačića nije u potpunosti razvijen i oni imaju male i osjetljive želuce pa je zato dnevni unos hrane potrebno podijeliti na više manjih obroka tijekom dana. Rastom vašeg mačića možete smanjiti broj obroka tijekom dana i svom ljubimcu dati veće porcije u jednom obroku. Naučite svog mačića da jede obroke u određeno vrijeme tijekom dana i ne ostavljajte zdjelu hrane predugo vani. Ako vaš mačić ne želi jesti, maknite zdjelicu s hranom, a kada ogladni onda će rado pojesti sljedeći ponuđeni obrok. Nemojte previše hraniti mačića jer to može dovesti do loših prehrambenih navika koje kasnije mogu rezultirati debljanjem mačke te u konačnici mačke mogu postati pretile.
Exclusive Kattunge, 2 kg | Potpuna hrana za mačiće - pogodna za mačke prilikom gestacije i laktacije
Mokra ili suha hrana za mačiće?
Mačke se nikad nisu navikle piti vodu iz zdjelica pa smanjeni unos vode ima negativan utjecaj na mokraćni sustav mačaka čime one postaju sklonije stvaranju određenih bolesti mokraćnog sustava poput kamenaca. Mokra hrana koja sadrži 80% vode i 20% hranjivih tvari pomaže mačkama da unesu dovoljno dnevne potrebne tekućine dok suha hrana pomaže u mehaničkom čišćenju zubi. Prehrana mačaka bi trebala kombinacija suhe i mokre hrane kako bi se povećao okus i sadržaj vode u obroku mačke.
Zašto je prehrana važna?
Prehrana mačića je temelj pravilnog razvoja i dobrog zdravlja. Odgovarajuća hrana za mačiće mora opskrbiti vašeg ljubimca svim potrebnim hranjivim tvarima kako bi on narastao i sazrio u zdravu odraslu jedinku. Hrana za mačiće mora sadržavati optimalan omjer kalcija i fosfora za zdravlje kostiju i zubi. Dodatak antioksidansa štiti vašu mačku od slobodnih radikala, a vitamini A i E pojačavaju imunološki sustav mačića. Hrane obogaćene Omega-3 i Omega-6 masnim kiselinama podižu imunitet i apetit životinje te poboljšavaju funkciju svih organa u tijelu. Mačke ne mogu same sintetizirati esencijalnu aminokiselinu taurin, stoga hrana mora sadržavati određenu količinu taurina koja je od vitalnog značaja za zdravlje srca i očiju mačaka.
Kada treba promijeniti hranu svojoj mački?
Mačić treba jesti hranu za mačiće dok ne napuni godinu dana kako bi se organizam i kostur u potpunosti razvio, a nakon godinu dana može prijeći na hranu za odrasle. Potrebno je postepeno uvođenje hrane za odrasle kako bi se probavni sustav mačke mogao naviknuti i kako se ne bi pojavili probavni problemi. U prva dva dana prijelaznog razdoblja dajte mački mješavinu koja se sastoji od ¼ nove hrane i ¾ njegove trenutne hrane. Treći i četvrti dan možete mački dati obroke koji se sastoje od 50-50 mješavina nove i trenutne hrane. 5. i 6. dan možete mački dati ¼ trenutne formule s ¾ nove formule. Nakon razdoblja od 7 dana trebali biste bez problema dati svojoj mački novu hranu. Pasmine mačaka različito sazrijevaju, ali morate imati na umu da hrana za mačiće nije dovoljna za odrasle mačke jer može dovesti do kalorijskog deficita u prehrani vaše odrasle mačke.