Igranje i učenje
Štenci
Igranje ima ključnu ulogu u tjelesnom i psihičkom razvoju šteneta jer tijekom igre, štenci razvijaju svoje motoričke sposobnosti, ali i društvene vještine. Na taj način upoznajete svoje štene, gradite vezu s njim i učite ga osnovnom ponašanju. Svaki dan izdvojite vrijeme za igru sa svojim ljubimcem i naučite ga osnovnim naredbama. Strpljenje i dosljednost ključni su u treniranju. Ne zaboravite uvijek pohvaliti i nagraditi štene za ispravnu reakciju. Započnite s treniranjem i učenjem svog ljubimca već od prvog dana.
Osnovne naredbe
Vaš pas mora znati granice- što smije, a što ne smije raditi. Da biste to učinili, morate ga naučiti naredbama koje će olakšati komunikaciju. Trening je također izvrsna prilika za jačanje odnosa između vas i vašeg psa. Budite svjesni da štenci imaju mnogo energije i obično ne mogu biti dugo usredotočeni na jednu stvar, stoga treninzi ne smiju biti predugi, a po mogućnosti ih ponovite više puta na dan. Najbolje je krenuti s treninzima između 3. i 5. mjeseca.
Važnost treninga
Svaki dan odvojite trenutak za treniranje svog ljubimca. Strpljenje i dosljednost su najbitniji. Ne zaboravite pohvaliti i nagraditi svog ljubimca za ispravno izvršavanje naredbe ili željeno ponašanje. Najbolje je početi s treningom na dan kada ga dovedete kući.
Dozivanje šteneta
Počnite trenirati sa svojim štenetom tako što ćete ga naučiti da se odazove na svoje ime. Pozovite ga i onda kada se odazove i dođe k vama nagradite ga poslasticom i pohvalite ga. Dozivanje je vrlo važno i za sigurnost vašeg ljubimca, posebno u štenji bez povodca. Poziv povežite s nečim ugodnim jer će tako pas puno brže naučiti povezati naredbu s poslasticom koju će dobiti kada dođe k vama.
Privikavanje na okolinu
Socijalizacija štenaca vrlo je važan dio njihovog razvoja. Treći mjesec života šteneta savršeno je vrijeme za početak socijalizacije. U tom procesu pas se mora upoznati s drugim ljudima, mjestima i životinjama. Sjajan način za socijalizaciju vašeg šteneta je da, ukoliko je mguće, ga povedete svuda sa sobom.
„Ne!”
Naučite svog psa što znači naredba „Ne!”. Ova će ga naredba naučiti da prestane raditi nešto što nije poželjno ili bi moglo biti štetno za njega ili vas. Također je vrlo učinkovito odvratiti pažnju vašem psu kako biste spriječili loše ponašanje. Ne zaboravite uvijek nagraditi svog psa ako na odgovarajući način odgovori na naredbu.
„Sjedni”
Jedna od najosnovnijih i najkorisnijih naredbi koje možete naučiti svog ljubimca je "Sjedni!". Kako naučiti psa da sjedne? Stavite poslasticu u ruku i privucite psu pozornost na nju. Polako podignite ruku s poslasticom iznad pseće glave, prisiljavajući ga da podigne pogled. Podizanjem glave prema gore, težina tijela će biti prebačena na zadnje noge, a pas bi trebao sjesti. Nagradite ga poslasticom i podragajte ga ako to učini. Međutim, nemojte se uzrujavati ako vaš pas ne sjedne odmah jer za sve treba određeno vrijeme.
„Lezi”
Kad vaš ljubimac savlada naredbu "Sjedni!", možete nastaviti s učenjem naredbe "Lezi!". Kako naučiti psa da legne? Za učenje će vam trebati poslastica kojom ćete potaknuti svog psa da slijedi upute. Možete početi tako što ćete svom psu reći "Sjedni!". U sjedećem položaju pokažite psu poslasticu skrivenu u vašoj ruci i počnite ga približavati tlu, istovremeno govoreći naredbu "Lezi!". Ako vaš ljubimac legne na zemlju, pohvalite ga i ponudite mu ukusnu poslasticu kao nagradu.
„Tu čekaj!”
Nakon što vaš ljubimac savlada naredbe "Ne!" i "Sjedni!", možete ga nastaviti učiti naredbu "Ostani! (Tu čekaj!)". Naredite svom psu da "Sjedi!" i umjesto da ga nagradite pokažite mu otvorenu ruku i dodajte naredbu "Tu čekaj!” na ovu gestu. Ako štene ostane na mjestu, dajte mu nagradu i pohvalite ga. Ako se krene dizati recite mu "Ne!" i nemojte ga nagraditi ako to učini.
Proširite naredbe
Kada primijetite da vaš pas miruje, postupno povećavajte vrijeme dok sjedi. Pokušajte napraviti korak unatrag i vratiti se na isto mjesto još uvijek s otvorenom rukom. Ako pas još uvijek lijepo sjedi svakako mu dajte nagradu. S vremenom počnite hodati sve dalje od svog ljubimca i u različitim smjerovima. U ovoj fazi vaš pas mora shvatiti da vaše kretanje ne znači da se može i kretati. Ako pas i dalje dobro sjedi, nagradite njegovo ponašanje poslasticom.U posljednjem koraku vježbe morate naučiti svoje štene da čak i ako odete više od nekoliko koraka od njega i dalje treba ostati tamo gdje je. Ako pas i dalje mirno sjedi čekajući nagradu, pohvalite ga i počastite.
Opus Lynx | Potpuna hrana za odrasle mačke bez glutena
Opus Farm | Potpuna hrana bez žitarica za aktivne pse s osjetljivim probavnim sustavom i/ili alergijama
Trening obuke
Između 3. i 12. mjeseca života vašeg šteneta trebali biste provesti neko vrijeme baveći se treningom. Možete započeti jednostavnim razgovorom sa svojim štenetom što će rezultirati navikavanjem vašeg šteneta na vašu prisutnost. Nakon nekog vremena vaše će štene početi tražiti vašu pažnju što je upravo ono što želite. Izuzetno je važno da vam štene u potpunosti vjeruje i da se osjeća ugodno u vašoj blizini. Svaki pregled kod veterinara, rezanje noktiju ili provjera uha će biti mnogo ugodnije ako možete pomoći svom psu da ostane miran.
Bez nereda u kući
Jedna od stvari koju bi vaš ljubimac trebao savladati je da ne radi nered u kući. Štenci nemaju potpunu kontrolu nad svojim fiziološkim potrebama pa je bitno promatrati svog ljubimca kako biste naučili prepoznati signale koje vam štene daje. Štenci će često pokazivati znakove i želju za obavljanjem nužde pa čim primijetite takvo ponašanje, izvedite svog ljubimca u šetnju. Nakon što obavi nuždu, odmah ga pohvalite i nagradite poslasticom. Na taj način štene lakše i brže nauči gdje smije obavljati nuždu.
U početku ćete morati češće izvoditi psa van u šetnju, no s vremenom će steći naviku i moći ćete isplanirati svoje šetnje u određeno vrijeme i vaše će štene naučiti obavljati nuždu u to vrijeme. Ne zaboravite uvijek nagraditi svog ljubimca kada obavi nuždu tamo gdje to smije. Međutim, ako ne uspije izdržati do šetnje i obavi to u kući, nemojte ga grditi već sve temeljito očistite i dezinficirajte. Štenci obično nauče ne obavljati nuždu između 4. i 6. mjeseca starosti.
Privikavanje na povodac
Od samog početka naučite svog psa da nosi ogrlicu i povodac. Prvi trening privikavanja na povodac se može obaviti kod kuće gdje će se vaše štene puno lakše usredotočiti. Budite strpljivi i ponesite sa sobom nekoliko poslastica koje se mogu upotrijebiti da mu odvratite pažnju ili nagradite dobro ponašanje. Svaki pas, bez obzira na to radi li se o maloj ili velikoj pasmini i bez obzira ima li veliko dvorište kod kuće, treba imati tri šetnje dnevno.