Samojed
Nasmijani pas sa sjevera.
Kut usana zajedno s tamnim pigmentom oko usana i blago kosim očima, ovim psima daju karakterističan nasmijan izraz lica.
Podrijetlo: | Sibir |
FCI klasifikacija: | Grupa V, odjeljak 1, Špic |
Temperament: | tvrdoglav, zabavan, oprezan, prijateljski nastrojen |
Boja: | bijela |
Težina: | mužjaci: 20 - 30 kg, ženke: 16 - 20 kg |
Visina: | mužjaci 53 – 60 cm, ženke 48 – 53 cm |
Životni vijek: | 12 do 14 godina |
Štenci samojeda
Štenci samojeda rado i brzo uče pa u treningu sa štencima samojeda kliker i prava motivacija mogu biti korisni, po mogućnosti u obliku ukusnih poslastica. Štenci samojedi se mogu brzo dosaditi, što opet dovodi do frustracije, stoga nemojte pretjerano raditi sa svojim psom. Bolje je planirati kraće, ali češće treninge. Samojed zahtijeva nježan, ali dosljedan pristup, a štenci bi se trebali podvrgnuti socijalizaciji od malih nogu - zahvaljujući tome naučit će odgovarajuće reakcije na druge životinje, ljude te razne podražaje i situacije. Samojed je pasmina tjelesno aktivnih pasa, ali pripazite da ne preopteretite zglobove mladih jedinki. Oni su skloni displaziji kukova pa od malih nogu hranidbu ovih kućnih ljubimaca je potrebno obogatiti glukozaminom i kondroitinom.
Hranidba
Psi s bijelom dlakom mogu razviti alergije različitih osnova, uključujući alergije na hranu. Nježna hrana bez glutena može biti izvrstan izbor za samojeda. Kod pasa ove pasmine potrebno je obratiti pozornost na razinu bakra i beta -karotena u hrani - formule s previsokim sadržajem ovih sastojaka mogu dovesti do promjene boje dlake. Samojedi su fizički aktivni psi, ali zapamtite da je svaki pas drugačiji. Prilikom odabira hrane uzmite u obzir težinu, starost i individualne sklonosti vašeg psa. Za njegu kože i dlake možete povećati sadržaj omega-3 i omega-6 masnih kiselina, koje su poznate po svom pozitivnom učinku na stanje kože i dlake.
Ocean Care Sensitive, 12.5 kg | Potpuna hrana za pse s osjetljivim probavnim sustavom i/ili alergijama
Laxolja, 1 L | Lososovo ulje
Opis pasmine
Za samojede se kaže da su majstori u izbjegavanju sukoba s drugim kućnim ljubimcima. Samojedi se obično dobro slažu s drugim životinjama, osobito ako su u mladosti prošli pravilan proces socijalizacije. Vole tjelesnu aktivnost, ali kod kuće će se rado maziti sa svojim vlasnicima.
Podrijetlo
Već prije nekoliko tisuća godina nomadska su plemena koristila pse u tipu današnjeg špica kao pse za čuvanje i sanjkanje. Samojedi su živjeli u kolibama s ljudima što je na kraju rezultiralo pasminom pasa koji su bili vrlo bliski ljudima. Zanimanje za pasminu doseglo je vrhunac na prijelazu iz 19. u 20. stoljeće, kada su mnogi polarni istraživači sa svojih ekspedicija u svoju domovinu doveli sjeverne bijele pse. Na ovaj način psi samojedi su našli put do Ernesta Kilburn-Scotta, britanskog zoologa koji se smatra tvorcem prvog europskog uzgoja ove pasmine. Prvi predstavnici pasmine predstavljeni su na izložbi u Leedsu 1893. godine. Današnji naziv pasmine koristi se od 1909. godine.
Izgled
Samojed je špic srednje veličine s mnogim karakteristikama pasa u ovoj skupini. Predstavnici ove pasmine imaju dugu i pahuljastu dlaku s velikim pramenovima dlake na vratu i ramenima te gustu i debelu dlaku na repu i stražnjim nogama. Samojedi imaju trokutastu glavu i snažnu, ravnu njušku te zašiljene i visoko postavljene dlakave uši. Široko raširene i blago kose oči, uparene s tamnim i blago podignutim kutovima usana daju psima ove pasmine karakterističan nasmijan izraz lica. Rep samojeda uvijen je prema gore, a vrh mu dodiruje leđa psa. Boja samojeda mora biti uglavnom bijela, a blage kremaste oznake su dopuštene u standardu ove pasmine.
Ponašanje
Samojedu nije potrebna duga obuka za vuču saonica. Oni su fizički aktivni psi i savršeni suputnici za sportske aktivnosti. Samojedi se dobro slažu s djecom i lako se naviknu na život u gradu, sve dok im se tijekom dana osigura dovoljna količina aktivnosti. Psi ove pasmine ssu jako vezani za svoje vlasnike i mogu brzo uspostaviti odnose sa strancima. Međutim, vrijedi uzeti u obzir da su samojedi prilično bučni psi, što može predstavljati problem pogotovo ako živite u stambenoj zgradi.
Zahtjevi
Samojed je energičan i aktivan pas koji zahtijeva puno fizičke aktivnosti tijekom dana. Oni vrlo dobro podnose hladnoću i mraz, ali njihova bujna dlaka može biti problem u vrućim danima, stoga je ljeti potrebno izbjegavajti duge šetnje u podne, a sve vježbe i tjelesne aktivnosti odgodite za večer kada je hladnije.
Dnevna njega
Njihovu gustu, bijelu dlaku relativno je lako njegovati. Dovoljno ih je četkati jednom tjedno, a u sezoni linjanja svaki dan. Sve nečistoće poput pijeska, zemlje, lišća se mogu ukloniti četkanjem. Samojede je potrebno kupati kada su prljavi ili smrde. Kontrolirajte higijenu ušiju, područje oko očiju i usta. Tijekom dugih šetnji psi samojedi obično dovoljno turpijaju nokte pa ih ne morate podrezivati. Nakon dugih šetnji je potrebno nanesti balzam na mekuši.